Jak zdobyć doświadczenie trenując swoje technologiczne umiejętności?


Każdy tego doświadczył. Znajdujesz idealne dla Ciebie ogłoszenie o pracę. Warunki są świetne, konkurencyjny pakiet benefitów, interesujące wyzwania i wspaniała firma. Do tego profil ich idealnego kandydata- jakby opisali Ciebie. Ale czytasz dalej i jest- deal-breaker: wymagane doświadczenie.

To jedno z najbardziej frustrujących przeszkód podczas stawiania pierwszych kroków na ścieżce kariery. Wiele ofert pracy na poziomie entry-level, mimo początkującego poziomu, określa jakiś poziom wymaganego doświadczenia: rok lub dwa wdrażania teorii w praktykę w miejscu pracy. To najszybszy sposób na pokazanie Twojemu potencjalnemu pracodawcy, że masz wszystko czego potrzeba, żeby ruszyć z kopyta gdy tylko z sukcesem przejdziesz przez rozmowę kwalifikacyjną.

Pozostaje pytanie jak zdobyć to doświadczenie potrzebne do zdobycia pierwszej pracy? Jak zdobyć pierwszą pracę, aby zyskać to doświadczenie, którego wymaga? Brzmi jak przegrana sprawa, ale nie musi tak być. Właściwie to jest wiele sposobów na zdobycie doświadczenia tak bardzo potrzebnego do otrzymania pierwszego zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Poniżej trzy sugestie:

 

Staż

Staże często źle się kojarzą: praca za niewielkie lub żadne wynagrodzenie może nie wydawać się interesującą opcją, ale pomyśl przez chwilę nad jej zaletami.

Stwórz krótką listę firm, dla których najbardziej chciałbyś pracować. Poszperaj trochę i zidentyfikuj te organizacje, które najbardziej odpowiadają temu czego szukasz w karierze. Czemu nie odezwać się do nich? Skontaktuj się z działem HR i daj im znać, że jesteś zainteresowany poszerzeniem swoich umiejętności, opowiedz o tym co potrafisz robić i co ważniejsze, co możesz im zaoferować (może nikt inny tego nie potrafi). Nigdy nie wiadomo. Firma, dla której zaczniesz pracować może pod koniec stażu Cię zatrudnić jeśli spełnisz ich oczekiwania.

Spraw, aby staż był dla Ciebie jak najbardziej korzystny, aktywnie zdobywaj doświadczenie. Jeśli dostaniesz się na staż w świetnej firmie, upewnij się, że w pełni wykorzystujesz ten czas, żeby nauczyć się wszystkiego czego się da. Poznaj innych pracowników i zacznij budować solidną sieć kontaktów. Zadawaj pytania, buduj swoją wiedzę i zawodowe kompetencje. Sprawdź też czy firma nie prowadzi programu doradczego- i naprawdę zoptymalizuj spędzony tam czas.

 

Mentoring

Wiele firm prowadzi programy doradcze dla nowych pracowników i stażystów. Niektóre firmy prowadzą nawet doradcze warsztaty I aktywności dla osób spoza firmy i uczniów w ramach działań na rzecz społeczności. Znalezienie dobrego mentora, który podzieli się z Tobą najlepszymi praktykami, praktycznymi spostrzeżeniami, wiedzą i radami, może wpłynąć na Twoje umiejętności i poglądy.

Wszystko co musisz zrobić to trochę poszukać i poprosić o właściwe możliwości. Nic nie stracisz kontaktując się z wybraną firmą i pytając czy nie byliby chętni rozważyć metoringu. Co możesz stracić pytając: nic. Co możesz zyskać: szybką ścieżkę do zdobycia wiedzy i co ważniejsze, doświadczenia. Możesz umówić się na rozmowę informacyjną, żeby zainicjować konwersację i dowiedzieć się więcej zanim poprosisz kogoś, żeby został Twoim mentorem.

Możesz także podjąć inicjatywę i spróbować zostać mentorem dla kogoś z mniejszą wiedzą od Ciebie. Może nie masz jeszcze doświadczenia w pracy w świecie zawodowym, ale możesz zaoferować doradztwo w nauce, sporcie, itd. Pracodawcy będą postrzegali takie doświadczenie, jeśli zrobisz to właściwie, jako oznaki przywództwa i podejmowania inicjatywy. Są to dwie cechy wysoko cenione i pożądane.

 

Wolontariat

Ile jest organizacji non-profit w Twojej okolicy, które potrzebują wsparcia? Może potrzebne im jest wsparcie techniczne albo ktoś kto będzie rozwiązywał pojawiające się problemy techniczne? Być może przydałaby im się pomoc w stworzeniu sieci?

Nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania? Zdecydowanie powinieneś poszukać i się dowiedzieć.

Udzielanie się w wolontariacie to bardzo dobry sposób na ćwiczenie swoich umiejętności w praktyce, zdobywanie wartościowego doświadczenia,  a także doskonała okazja do poznania różnych sektorów i branż. Czy jest to szkoła, szpital, organizacja charytatywna lub projekt, masz szanse dowiedzieć się czegoś o nowej branży. Możesz także zdobyć dużo praktycznego doświadczenia, które poświadczy za Ciebie w przyszłości. Oprócz doświadczenia, zdobędziesz satysfakcję z udzielania się na rzecz społeczności.

 

Żyj doświadczeniem

Czy jest to staż, mentoring, wolontariat czy nawet udział w konkursie- jest mnóstwo sposobów na budowanie doświadczenia. Możesz też skontaktować się ze swoją lokalną akademią, żeby dowiedzieć się o ofertach pracy lub programach w Twojej okolicy.

Zdobywanie doświadczenia to nie tylko czekanie, aż pojawi się właściwa praca. To również podejmowanie inicjatywy, żeby się uczyć, próbować nowych rzeczy, udoskonalać już istniejące umiejętności i zyskiwać nowe. To doda namacalnej wartości Twojemu CV ponieważ większość pracodawców postrzega wychodzenie z inicjatywą jako plus. Czerp jak najwięcej z każdej możliwości, która się pojawia.